Olimpiade și concursuri

Concursul de chimie „Lazăr Edeleanu” etapa județeană/sector  13 aprilie 2019

Concursul de chimie „Lazăr Edeleanu” etapa locala 20 ianuarie 2019

Rezultatele obținute de către elevii Școlii Gimnaziale ”Herăstrău”
la Concursul inderdisciplinar „Aristotel”, organizat în data de 23 ianuarie 2019

Clasa a I-a G Clasa a II-a A Clasa a II-a D Clasa a II-a E Clasa a II-a F Clasa a III-a A Clasa a III-a B Clasa a III-a D Clasa a III-a E Clasa a IV-a A Clasa a IV-a B Clasa a IV-a C Clasa a IV-a D Clasa a V-a A Clasa a V-a D Clasa a VII-a C 

O.N.S.S. Fotbal Învățământ Primar

– Etapa pe sector –

Multumită domnului profesor DUMITRACHE BOGDAN-GABRIEL și a echipei de fete formată din :

1. POPESCU ANCA
2. PETRESCU ANTONIA
3. GHERASIM ILINCA
4. BÂLHA DARIA
5. BUNEA ALEXANDRA
6. BUNESCU SARA
7. ȘABALIN NICOLETA
8. ȘTEFĂNESCU MIRUNA
9. ZĂVOD ANDREEA

 

Concursul Național „Made for Europe”

O NOUĂ VICTORIE A ȘCOLII NOASTRE
PREMIUL II în cadrul Proiectului Național MADE for Europe
– ediția XII , faza pe municipiul București la secțiunea film.


Festivalul Internațional de Dans ,,STELELE  AURII ,,

Ansamblul ROATA SOARELUI – PREMIUL I

noiembrie 2017


Concursul de pictura –Scoala IOANID

TRADITII DE PASTI – Editia VII

Aprilie 2017

Mulțumim doamnei profesoare                

ENESCU CORNELIA pentru indrumare

Premiul II      

CLS. a III-a

-BURLACU ALEXIA – Scoala Gimnaziala Herastrau
-MELINTE GRUIEA ILEANA – Scoala Gimnaziala Herastrau

Premiul III    

CLS. a III-a

-MARANDIU RUXANDRA MARIA – Scoala Gimnaziala Herastrau

Premiul II      

CLS. a V-a

-POPA ALEXANDRA – Scoala Gimnaziala Herastrau
-ROMANO CARLA – Scoala Gimaziala Herastrau

Premiul III     

CLS. a V-a

-INTA LUCA – Scoala Gimnaziala Herastrau


COPERTA FISA scoala MAI 2016 Q

Premiații noștrii în cadrul acestui proiect :

Elevii clasei a II-a

Elevii clasei a III-a

Elevii clasei a V-a

Elevii clasei a VI-a


SA  NE  CUNOASTEM  OLIMPICII ! SA  NE  MANDRIM  CU  EI !

LIMBA  SI  LITERATURA  ROMANA

 Etapa pe sector:

  1. BAJENARU ALEXIA IRINA – Clasa a VI-a A – MENTIUNE
  2. CIONTU ADA MARIA  –  Clasa a VII-a B – MENTIUNE
  3. DOMINCIUC TUDOR –  Clasa a VII-a B – MENTIUNE
  4. IONITA CARINA –  Clasa a VII-a B – MENTIUNE
  5. VASILE MARA –  Clasa a VII-a A – PREMIUL III
  6. ALECU CRISTINA –  Clasa a VIII-a B – MENTIUNE
  7. OPROIU ANDREEA –  Clasa a VIII-a B – PREMIUL III

Etapa pe municipiu:

VASILE MARA – Clasa a VII-a A – Calificata pentru lotul olimpic national

PROFESORII COORDONATORI:

MARIA TANASE

LIUDMILA PAMACAI

OANA MITRE

________________________________________________________________________________

COPERTA FISA scoala MAI 2016 Q

Premiații noștrii în cadrul acestui proiect :

Elevii clasei a II-a

 

Elevii clasei a III-a

Elevii clasei a V-a

Elevii clasei a VI-a

Elevii clasei a VII-a

___________________________________________________________________________________________________________

Concursul de pictura – Scoala IOANID

TRADITII DE CRACIUN 2016-2017

Decembrie 2016

CLS. a II-a

Premiul I          premiu3

Alexandra Zecheru – Scoala Gimnaziala „Herastrau”

CLS. a III-a

Premiul I           premiu2

Ana-Catalina Racoviteanu – Scoala Gimnaziala „Herastrau”

Premiul II          premiu
Alexia Mocanu – Scoala Gimnaziala „Herastrau”

CLS. a V-a

Premiul II          premiu1

Maria Diana Zaharia- Scoala Gimnaziala „Herastrau” 

Mulțumim doamnei profesoare premiu4

ENESCU CORNELIA pentru indrumare

greenbee

Castigatori – Proba de creatie Compuneri/desene pe tema
„Planeta ideala”- Green School Festival, 14 dec 2016

lista-castigatori-proba-creatie

___________________________________________________________________________________________________

Afis

Proiectul urmăreşte stimularea  elevului în  vederea  perceperii,  cunoaşterii şi  stăpânirii mediului  apropiat si a lumii in care traim, pentru motivarea potenţialului  creativ și a gândirii critice ale  acestuia, a intuiţiei de tip stiintific şi  a  imaginaţiei creatoare, dezvoltarea competenţei de transfer şi integrare a cunoştinţelor dobandite şi abilităţilor de analiza şi intelegere a mediului înconjurător cu ajutorul metodelor specifice ştiinţelor exacte, printr-un demers bazat pe investigaţie.

CLASELE I-II

•     „Canguraşul matematician”;

•     „Cangurul în lumea poveştilor”;

•     „Euclid”;

•     „Eurojunior”.

CLASELE III-IV

•     Concurs evaluare matematică „Euclid”, etapele I şi II la clasele II-IV;

•     Concurs de evaluare a cunoştinţelor de cultură generală „Eurojunior”;

•     Concursul de cunoştinţe în matematica „Arhimede”;

•     „Cangurul lingvistic”;

•     „Cangurul în lumea poveştilor”;

•     Concursul şcolar la limba şi literatura română (s-au calificat 17 elevi la etapa pe sector şi 7 elevi la etapa municipală);

•     Concurs şcolar la matematică (s-au calificat 14 elevi la etapa pe sector şi 9 elevi la etapa municipală);

•     Concursul „Călător printre rânduri”;

•     Concursul „Marcela Peneş”.

CLASELE V-VIII

•     2 menţiuni la Olimpiada de română;

•     5 premii III la Olimpiada de română;

•     premiul al III-lea şi o menţiune la Concursul „Tinere Condeie” (aV-a A, aVII-a B);

•     premiul al III-lea la Concursul „+  Poezie” (cl. a VI-a A);

•     menţiune la Concursul Naţional de poezie „Copiii României creează” (aVII-a B);

•     „Cangurul lingvistic” (franceză-noiembrie 2009, engleză-ianuarie 2010);

•     Ziua Europeană a limbilor străine, 26 septembrie 2009;

•     Olimpiada de limbă franceză, decembrie 2009, faza pe şcoală; februarie 2010, faza pe sector şi municipiu. Premiul al II-lea pe Municipiu: Muscalu Corina şi Hârtescu Ştefan; premiul al III-lea pe Municipiu: Ionovici Andreea (prof. îndrumător Emanuela Halchias);

•     Concursul Cangurul Lingvist, limba franceza -eleva Muscalu Corina a luat premiul al II-lea pe ţară (prof. îndrumător Emanuela Halchias);

•     Olimpiada de limbă engleză, februarie 2010, faza pe sector; martie 2010, faza pe municipiu (elevi clasaţi: 10);

•     Olimpiada de fizică, faza pe sector (10 elevi); faza pe municipiu (Roşu Sara – cl a VII-a A, Nuţu Laura – cl a VII-a B, Vişan Andrei – cl a VIII-a A);

•     Olimpiada de biologie, decembrie 2009, faza pe şcoală (6 elevi); ianuarie 2010, faza pe sector;

•     Olimpiada de chimie, faza pe sector (5 elevi);

•     Olimpiada de geografie, ianuarie 2010, faza pe şcoală (10 elevi); faza pe sector (1 elevă);

•     premiul al II-lea la Olimpiada de istorie, faza pe sector, 2010 (Szente Monica şi Vişan Andrei);

•     locul V la fotbal băieţi, faza pe municipiu, martie 2010;

•     locul II şi III la Crosul Tineretului, iunie 2010;

•     locul V la Cupa Danone.